V plné „chemické“. POKOS se zastavil na Liberecku

modni-prehlidka-ochrannych-protichemickych-obleku.jpg
  • 2.4.2015
  • Daniela Hölzelová

Protože program připravovali ve spolupráci s odborem komunikace Ministerstva obrany příslušníci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce, obsahoval i něco navíc. Byl zaměřen na chemickou ochranu a praktické rady při nebezpečí v libereckém regionu.

Děti byly upozorněny na možné ohrožení v jejich městech – že může dojít k úniku například čpavku ze zimního stadionu nebo chlóru z městských bazénů. V takovém případě je nejlepším úkrytem nejvyšší budova v okolí, neboť tyto látky se drží při zemi. Žáci by už dnes také věděli, co patří do evakuačního zavazadla: věci na 2 až 3 dny včetně trvanlivých potravin a pitné vody, peněz a osobních dokumentů, léků a hygienických potřeb, oblečení a vybavení pro spaní a také společenských her na ukrácení doby, než by se mohli vrátit domů. Zavazadlo také nesmí vážit víc než 25 kg.

Umíte si vyrobit improvizované prostředky ochrany?

„Stát neřeší ochranu pro jednotlivce, ale doporučuje, aby si každý zabezpečil ochrannou masku sám – vhodný je civilní typ CM-6. Je také potřeba, aby si v případě ohrožení lidé doma uměli vyrobit improvizované prostředky ochrany,“ vysvětlila tisková mluvčí libereckých chemiků, kapitánka Vlastimila Cyprisová, důvody, proč je program POKOS tak důležitý.

Pro plnění bojových úkolů v zamořeném prostředí po delší dobu používali chemici ještě nedávno chemici oblek OPCH 70 a k němu kompatibilní masku OM 10M. „Dnes máme pro pobyt na prakticky neomezenou dobu nový oblek OPCH 05 a masku OM 90. Díky ventilační jednotce, která může obsahovat až sedm filtrů a je poháněna baterií, dochází k cirkulaci vzduchu uvnitř obleku a je tak zabezpečen vyšší komfort pro jeho uživatele,“ prozradila Vlastimila Cyprisová.

Běh do schodů v ochranných oděvech profesionálů

Největší úspěch mělo zkoušení ochranných pomůcek na konci programu. Kromě jednorázových pláštěnek, kterými jsou vybaveni všichni vojáci a seznámily se s nimi děti i během předcházejících zastavení POKOSu, předvedli liberečtí specialisté své protichemické oděvy a masky. V napevno uzavřených ochranných oblecích a s nasazenými maskami si někteří žáci zaběhali v tělocvičně, ti zdatnější si zacvičili a našlo se i několik takových, kteří v plné „chemické“ vyběhli schody až do horních pater školy a zase zpět. Pak se každý rád z obleku vysoukal a potvrdil, že je v něm opravdu teplo.

  • V tomto týdnu navštívil vzdělávací projekt POKOS dvě školy Libereckého kraje. Ve středu 25. března se zastavil v Základní škole Antonína Bratršovského v Jablonci nad Nisou, ve čtvrtek pokračoval na Základní škole Liberec – Vratislavice. Počátkem dubna bude realizován na školách Plzeňského kraje.

Autor: Eva Zítková, OK MO