Ukázky zlínské pěší roty aktivních záloh zaujaly souhrou i náročností

2.jpg
  • 2.7.2018
  • Ivan Gerhát

Dne 30. června 2018 za velkého zájmu diváků proběhla na letišti Slováckého aeroklubu Kunovice a v prostorách Leteckého muzea Kunovice akce s názvem Military den – odlétáme na prázdniny. K úspěchu akce přispěli svou účastí rovněž příslušníci Krajského vojenského velitelství Zlín a jeho roty aktivních záloh a pěší roty aktivních záloh 74. lmopr Bučovice. Dále byla k vidění jízdní policie, kynologové, hasiči, modeláři a BESIP.

2.jpg
9.jpg

 Jedním z nejnavštěvovanějších míst akce byl stánek o problematice POKOS. Příchozím bylo vysvětlováno, proč je připravený občan pro stát důležitý a jak se do přípravy může zapojit. Malí i velcí zájemci si mohli ověřit své střelecké dovednosti na laserové střelnici. Nejvděčnějšími návštěvníky ale byly děti. Prolézaly vojenské vozidlo, radovaly se z propagačních a upomínkových předmětů, vybarvovaly omalovánky a skládaly puzzle s vojenskými obrázky. Rodiče potěšily také tím, že si nechaly zakamuflovat obličeje vojenskými maskovacími barvami.

 

7.jpg
1.jpg

8.jpg

Vyvrcholením programu celodenního programu byly kromě přeletů letecké techniky (včetně legendárního Spitfiru) rovněž tři velmi atraktivní dynamické ukázky pěší roty aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Zlín pod velením nadrotmistra Jana Kostelného. Nejdříve vojáci a vojákyně v záloze na ploše letiště předvedli činnost při narušení kontrolně propouštěcího stanoviště vozidel, včetně zneškodnění nepřítele, ochranu svěřených osob a ošetření raněných z vlastních řad. Poté v terénu před zraky tisíců diváků ukázali postup při eliminaci nepřítele v terénu. Za všechny ukázky si vysloužili dlouhotrvající potlesk diváků.

 

6.jpg
4.jpg

V závěru vydařeného dne jeho hlavní organizátor a současně ředitel Leteckého muzea Kunovice Martin Hrabec poděkoval vojákům a vojákyním Armády České republiky a aktivním zálohám za jejich příspěvek do programu.

Odkazy v médiích:

https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/impozantni-military-den-v-kunovicich-prilakal-patnact-tisic-lidi-30180705.html

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kulturni-servis/550901/do-kunovic-prileti-letoun-spitfire-znamy-z-druhe-svetove-valky.html

https://www.televizetvs.cz/tvs-kunovice-military-den

Fotogalerie