Sláva hrdinům! Poděkovala ministryně obrany všem, kteří slouží v uniformě

image13_4.jpg
  • 11.11.2022
  • Daniela Hölzelová

Už poosmé se na náměstí Míru v Praze 2 uskutečnil celodenní program k oslavě Dne válečných veteránů. Představila se Armáda ČR i organizace, které se péči o veterány a uchovávání jejich památky aktivně věnují. Odpoledne sem osobně zavítala také ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

image13_4.jpg

Páteční dopoledne patřilo dětem, na které čekala řada soutěží a kvízů. Armáda ČR ukázala moderní zbraně, jako například kolový obrněný transportér Pandur II KOVS či vozidlo Land Rover Defender 130 Kajman. K vidění byly i historické zbraně z výzbroje tehdejší čs. armády, například dělostřelecký tahač Morris Commercial C-8 QUAD či houfnice Mark II.

Jeden z organizátorů, Československá obec legionářská, představil historické uniformy a zbraně, velký zájem vzbudila polní kuchyň s pravým vojenským gulášem.

image7_12.jpg

I letos zde vyrostl křížový háj, jakýsi improvizovaný hřbitov, s kříži a jmény vojáků, kteří zahynuli v novodobých misích české armády. „Bohužel jich je třicet. Každý rok si každý ministr obrany říká: chválabohu, že mě nic takového nepotkalo. Protože ve chvíli, kdy stojíte na kbelském letišti a vzdáváte úctu ostatkům padlého vojáka nebo vojákyně, to není pro nikoho z nás něco, co bychom chtěli zažívat,“ řekla v projevu s pohnutím v hlase ministryně obrany Jana Černochová a všem, kteří v uniformě slouží vlasti, poděkovala.

image12_6.jpg

Česká republika má v současnosti přes 16 tisíc válečných veteránů. Naprostou většinu z nich tvoří novodobí veteráni, kteří prošli misemi na Balkáně, v Afghánistánu, Mali nebo Iráku.

Podle generálmajora Karla Řehky představuje 11. listopad pro armádu významné datum. „Českoslovenští a čeští vojáci statečně bojovali ve dvou světových válkách. V současnosti se podílíme na udržení stability a míru v zahraničních operacích. Vojáci slouží naší zemi už přes sto let a všem jim za to patří velký dík,“ řekl v projevu náčelník Generálního štábu AČR a zdůraznil, že jeho dík patří také příslušníkům aktivní zálohy. Ti podle něj představují plnohodnotné vojáky, kteří pravidelně absolvují cvičení, ale mají zároveň svá civilní zaměstnání. „Jsou ochotni armádě obětovat svůj volný čas a za to si jich vážím.“

Po projevech přečetli žáci ZŠ Kladská jména padlých v novodobých konfliktech, jejichž památku přítomní uctili minutou ticha.

Ministryně obrany pak v křížovém háji umístila dřevěný křížek se symbolem vlčího máku jako vzpomínku na hrdiny, kteří položili život ve válečných konfliktech.

image16_1.jpg

Nechyběl POKOS

Dětem především, ale i dospělým, se představil rovněž projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu). Od pracovníků odboru komunikace MO se dozvěděly, proč slavit Den veteránů a že obrana státu není jen záležitostí armády, ale všech občanů ČR. „Vyprávěli jsme jim o armádě i povinnostech vojáků. Například jak pomáhali během pandemie covidu, při požáru v Českém Švýcarsku, tornádu či povodních,“ prozradila Daniela Hölzelová. I zde děti čekalo malé zkoušení, ovšem interaktivní a zábavnou formou. Nechybělo poučení o hlavních úkolech armády, NATO a EU. Za správné odpovědi pak dostaly papírové vlčí máky, symbol Dne válečných veteránů, které si směnily za hodnotnou odměnu.

image15_1.jpg

„Naším cílem je zvýšit povědomí občanů o obraně státu, projektu POKOS a celkově o mimořádných situacích, které mohou nastat, a jak bychom na ně měli správně reagovat,“ vysvětlila důvod prezentace Daniela Hölzelová. 

image6_12.jpg

Během celodenního programu se návštěvníkům představily také firmy českého obranného průmyslu, včetně LOM Praha. Návštěvníci se u stánku například dozvěděli, jaký pocit zažívají piloti během katapultáže, když pro ně byla připravena vystřelovací sedačka i další části letounů. Nechyběly ani další informace o tomto podniku, jenž se zaměřuje na prodej náhradních dílů a opravy letecké techniky. 

autor: redakce OK MO

Fotogalerie