Napsal uživatel Ivan Gerhát dne .
Dne 9. prosince 2020 pořádala Československá obec legionářská v Larischově vile program pro žáky Základní školy Štefánikova. Tato akce žákům přiblížila poutavou formou důležité dějinné události a kritická období života našeho národa.
Za přísného dodržení hygienicko-epidemiologických opatření vlády si tak žáci mohli prohlédnout místa poznamenaná událostmi druhé světové války a zároveň otestovat své znalosti a logické myšlení řešením kvízů vázaných na konkrétní historické události.
Na popravišti u Larischovy vily bylo zavražděno během heydrichiády 194 českých vlastenek a vlastenců, včetně 37 obyvatel obce Ležáky. Celkem 13 ležáckých dětí bylo odtud transportováno do Prahy, později do Lodže a následně do nacistického vyhlazovacího tábora Kulmhof am Neer (Chelmno nad Nerem). Po válce se domů vrátila pouze dvě děvčata.
Příběh ležáckých dětí vyprávěla žákům Šárka Kuchtová, redaktorka Českého rozhlasu. Poté žáci uctili památku všech obětí zapálením svíčky v pietně upravených sklepních místnostech. Kromě členů Československé obce legionářské se akce za Krajské vojenské velitelství Pardubice zúčastnila kapitánka Tereza Kembická, která žáky doprovázela celým sklepením. Za splnění úkolů si děti odnesly drobné dárky a upomínkové předměty s vojenskou tematikou.
Text a foto: kapitánka Kembická, KVV Pardubice