Home page > Aktuality > Manažer POKOS: Žáci prokazují rok od roku lepší znalosti i dovednosti v branně-bezpečnostních tématech

Manažer POKOS: Žáci prokazují rok od roku lepší znalosti i dovednosti v branně-bezpečnostních tématech

Celkem 120 žáků 8. tříd základních škol ze všech okresů Zlínského kraje se zúčastnilo 2. ročníku Soutěžního dne Integrovaného záchranného systému, pohybově-vědomostní soutěže pořádané obcí Popovice v součinnosti s Ministerstvem obrany, Krajským vojenským velitelstvím Zlín a dalšími prvky integrovaného záchranného systému.

Nad akcí převzali společnou záštitu náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys, náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jakub Landovský a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Na soutěžící čekala výzva v podobě dvaceti náročných stanovišť. S vojáky Armády ČR si museli například oblékat vojenskou výstroj na čas, absolvovat štafetový překážkový běh, zvládnout vědomostní test o problematice obrany státu a hod granátem. Příslušníci 7. mechanizované brigády připravili rovněž ukázky vojenské techniky Tatra 815 MRAP a Iveco, protichemického vybavení vojáků a jejich osobních zbraní. Jak konstatoval jeden z organizátorů soutěže Ivan Gerhát ze sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany "nejenom žáci, ale všichni příslušníci Armády České republiky podali naprosto užasné výkony a zaslouží si velké poděkování."

Na stanovištích Hasičského záchranného sboru plnili úkoly spojené s tísňovým voláním,  lezením ve výškách a požární prevence, u celníků rozpoznávali padělky. V rámci BESIP soutěžící absolvovali test z pravidel silničního provozu a jízdu zručnosti na kole. Zdravotnická záchranná služba a Střední zdravotnická a Vyšší odborná škola zdravotnická Zlín si připravily otázky a praktické úkoly k poskytování první pomoci.

Před vyhlášením výsledků si žáci mohli pochutnat na dobrém guláši a poté zhlédnout ukázku Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje zaměřenou na činnost při vyprošťování těžce zranéné řidičky z vozidla. Obrovský úspěch vyjádřený opakovaným potleskem si vysloužila ukázka boje zblízka MUSADO, předvedená vojáky 7. mechanizované brigády Hranice.

Výsledky soutěže vyhlásila starostka obce Popovice Jitka Nováková společně s Ivanem Gerhátem, zástupkyní Krajského vojenského velitelství Zlín Annou Procházkovou a zástupci složek integrovaného záchranného systému. Všem soutěžícím poděkovala za čestné zápolení a velmi dobré výsledky. Pohár vítěze a věcné ceny věnované obcí Popovice a Ministerstvem obrany si odvezli žáci Základní školy Zdounky, na druhé mstě byli žáci ZŠ Lešná u Valašského Meziříčí a třetí skončilo družstvo ZŠ Luhačovice. Všichni organizátoři se na neformálním hodnocení soutěže shodli s Ivanem Gerhátem, který si myslí, že "2. ročník byl úspěšný a že žáci jsou na ní čím dál tím lépe připraveni."

Fotogalerie

Nahoru