Konference POKOS 2.0

img_20230628_091158.jpg
  • 29.6.2023
  • Jan Křiklán

Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany a Univerzita obrany organizovala v Brně ve středu 28. června 2023 Konferenci POKOS 2.0 pod záštitou ministryně obrany Mgr. Jany Černochové. Cílem konference bylo zhodnocení dosaženého stavu přípravy občanů k obraně státu (POKOS) a formulování vize dalšího rozvoje v souladu s měnícími se přístupy k obraně státu v reakci na dynamiku vývoje bezpečnostního prostředí.

Konferenci oficiálně zahájili prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci Univerzity obrany plk. gšt. doc. Ing. Mgr. Libor Kutěj, Ph.D. a vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie MO PhDr. Jan Jireš, Ph.D., kteří v úvodu hovořili
o potřebě rozvíjení vzdělávání k bezpečnosti a obraně státu v současném bezpečnostním prostředí.

V úvodní části konference vystoupili zástupci resortu MO. Za SOPS MO vystoupila vedoucí oddělení POKOS Mgr. Jana Novotná, MPA, která představila projekt POKOS a to jak v oblasti legislativní a organizační, tak i v oblasti podpory pro školy, pedagogy, spolky a nestátní neziskové organizace (NNO). Součástí prezentace bylo také vyhodnocení platné Koncepce přípravy občanů k obraně státu a seznámení se současným stavem v této oblasti.  Na závěr svého vystoupení představila cíle a vize nové koncepce POKOS.

V následující prezentaci představil POKOS v působnosti teritoriální sil AČR zástupce velitele Velitelství teritoriální sil (VeTreS) plk. gšt. Ing. Jaroslav Hrabec. Příprava občanů k obraně státu hraje důležitou roli ve struktuře Teritoriálních sil, kde VeTreS zajišťuje personální a materiální zabezpečení. Na závěr svého vystoupení připomněl, že POKOS je součást zvyšování odolnosti společnosti a pozitivního vlastenectví, bez současné militarizace společnosti.

Poslední prezentaci představil ředitel Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií doc. Ing. Josef Procházka, Ph.D. Svojí prezentaci věnoval kultivaci jednoho z pilířů obranyschopnosti – občana v občanské společnosti. Uvedl, že obrana státu stojí na čtyřech základních prvcích. Jedná se o akceschopnost a kvalitu rozhodování politických struktur s podporou účinné diplomacie. Dále o připravenou armádu, fungující ekonomiku a výzkumně-průmyslovou základnu státu a samotného občana. Prezentoval výsledek mezinárodního výzkumu Inštitútu strategických politík a Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany, který identifikovat přístupy nejlepší praxe v oblasti POKOS.

Druhá část konference probíhala ve třech paralelních syndikátech. První syndikát se zabýval rolí občana v POKOS, druhý rolí jednotlivých aktérů zabezpečujících POKOS a třetí syndikát řešil POKOS ve vzdělávacím systému.

Mezi účastníky konference byli nejen zástupci resortu ministerstva obrany, ale i zástupci Ministerstva vnitra, Policie ČR, Generálního ředitelství Hasičského záchranného soboru, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, vysokých
a středních škol, zástupci krajů, spolků a civilního sektoru. Toto široké zastoupení potvrdilo skutečnost, že příprava občanů na krizové situace není jen odpovědností ministerstva obrany, ale celé společnosti a že je vhodné, aby v této oblasti probíhala spolupráce nejen mezi samotnými ministerstvy, ale i se vzdělávacími institucemi, krajskými úřady, obcemi a spolky.

Fotogalerie