První pochod pod hlavičkou POKOS se konal v Bechyni

2-deti-musely-prekonat-beh-labyrintem-skiping-pres-pneumatiky-ci-zdolat-kladu-nad-prikopem.jpg
  • 5.5.2015
  • Daniela Hölzelová

Ve středu 29. dubna proběhla u 15. ženijního pluku Bechyně premiéra pochodu, organizovaného pod hlavičkou POKOS pro žáky druhých stupňů základních škol v Bechyni a Sudoměřicích.

Pochod byl pro děti zahájen hned ráno - přemístěním do areálu bechyňských kasáren. Přes hlavní bránu dorazily děti ze Sudoměřic. Tam se jich ujal kaplan 15. ženijního pluku, nadporučík Jan Böhm a pod jeho "velením" se děti v trojstupu přemístily k záchrannému tanku, který stojí v lese uvnitř vojenského prostoru, asi dva kilometry od hlavní brány. Bechyňští školáci se k ženistům vypravili pěšky z města, k Hodonické bráně to měli o malý kousek dál, necelé tři kilometry. Zatímco se Sudoměřičtí schovávali v lese - podmínkou bylo, že se nebudou zakopávat ani speciálně krýt - dorazily bechyňské děti, a jejich úkolem bylo pečlivě se dvě minuty dívat do lesa a zjistit, kolik je tam schovaných "civilistů". Po splnění zahajovacího úkolu se všechny děti společně přesunuly do prostoru UVZ.

V ne úplně vyvedených čtyřstupech tak děti našlapaly další kilometr a zjistily, že pod neobvyklou zkratkou se skrývá docela obyčejná tělocvična a hřiště, vojenským jazykem zvaná učebně výcviková základna (UVZ). Tady si velení převzal náčelník UVZ nadporučík Petr Sochor.

Pro přibližně 250 žáků bylo připraveno šest soutěžních stanovišť, ukázky MUSADO a vojenská technika. Stanovištěm č. 1 byla překážková dráha. Nejlepší ji zvládli za 45 sekund, na asi 150 metrech absolvovali běh labyrintem, skákání přes pneumatiky, překonání klády nad příkopem a sprint zpátky na start. Na druhém stanovišti nachystali pyrotechnici detekci ukryté munice a jejích fragmentů. Kromě toho děti poznaly používanou munici - minometný granát nebo protipěchotní minu "motýlek". Byly také poučeny, jak postupovat při náhodném nálezu výbušniny. Vědí tak, že se munice nesmí dotýkat, ale místo nálezu musí nejprve označit, pak zavolat Policii ČR a počkat do jejího příjezdu. Třetí stanoviště patřilo chemikům. Nacvičovala se tu záchrana člověka zasaženého nervově paralytickou látkou, nasazení protichemické masky a aplikace protilátky, která odblokuje průvodní křeče. Na stanovišti zdravotní služby, označeném č. 4, si děti vyzkoušely stabilizovanou polohu, zastavení krvácení, resuscitaci, zopakovaly si důležitá telefonní čísla a poznaly pomůcky k improvizované zástavě krvácení. Výzbroj a spojovací technika byla k vidění na stanovišti č. 5. Žáci si tu vyzkoušeli používání vysílaček a osahali si některé zbraně - pistoli vz. 82, útočnou pušku CZ 805 Bren nebo protitankovou zbraň RPG 7. Stanoviště č. 6 patřilo ASC Dukla, ve stanu se ukrýval střelecký laserový trenažér, před ním byl připraven trenažér veslařský.

Za každý z úkolů, které děti splnily na jednotlivých stanovištích, dostaly razítko do soutěžní karty. Po jejím předložení v cíli obdržely malé odměny v batůžku s logem POKOS. Po skončení všech disciplín přijely pro děti vojenské Tatry a odvezly je zpátky na brány. První pochod POKOS tak skončil velkým úspěchem. Žáci i učitelé se vraceli z vojenského prostoru sice trochu unavení, ale velmi spokojení. Vojáci z 15. ženijního pluku připravili pro děti náročnou i zajímavou trať, patří jim velký dík za skvěle odvedenou práci, potleskem děti odměnily nejen ukázku MUSADO.

Ve dnech 22. 4. a 28. 4. se 15. ženijní pluk podílel také na akcích na podporu POKOS na jihočeských základních školách – v Chotovinách a na ZŠ T. Šobra v Písku. Program se tu rovněž setkal s velkým úspěchem.