Úvodní stránka > Aktuality > Přes tři sta dětí z druhého stupně pochodovalo a plnilo úkoly na letišti v pražských Kbelích

Přes tři sta dětí z druhého stupně pochodovalo a plnilo úkoly na letišti v pražských Kbelích

Kbelští letci na své základně připravili společně s odborem komunikace Ministerstva obrany branné dopoledne pro žáky základních škol. Téměř tři sta dětí se zúčastnilo v úterý 15. května akce Pochod. Na devíti stanovištích plnily různorodé úkoly, největším lákadlem byla prohlídka armádního vrtulníku Mi-8.

 

Velké zpestření  pro děti byla prohlídka letištní techniky
Velké zpestření pro děti byla prohlídka letištní techniky

Branný den odstartoval krátce před devátou hodinou a postarali se o to letištní hasiči svou sirénou. V tu chvíli se stovky dětí vydaly na stanoviště, kterých bylo na letišti devět. Školáci se v průběhu dne seznámili s prací letištních hasičů, leteckých záchranářů, ale i zdravotníků. Na jejich stanovišti si mohli vyzkoušet například to, jak zachránit život. „Když masíruješ srdce, tak aby si měl správný rytmus, klidně si zpívej koledu Rolničky, rolničky,“ poradila deváťákům zdravotnice. Žáci si na stanovišti zdravovědy nenaučili jen základy první pomoci, ale i to, že transport sedmdesátikilové figuríny vyžaduje značnou fyzičku.

Součástí pochodu byla i chemická příprava, při níž si děti vyzkoušely ochranné masky. Se zaujetím zkoušely vojenskou výstroj a výzbroj a v obležení bylo i stanoviště ornitologie, které mnohé překvapilo. „Naši dravci chrání nejen stroje za miliony korun, ale především piloty a letecký personál. Na letišti jsou proto, aby svou přítomností odradili drobnější ptactvo, které by mohlo ohrozit letecký provoz,“ vysvětlil žákům letištní ornitolog. Velký potlesk sklidili i psovodi se svou ukázkou strážních psů, kteří hlídají 24. základnu dopravního letectva.

Veslařský a střelecký trenažér

Branného dne se zúčastnili i zástupci sportovního střediska DUKLA, kteří pro děti připravili veslařský a střelecký trenažér. „Prožili jsme na letišti naprosto úžasný den. Sednout si do vrtulníku, kterým létá prezident, to se nepoštěstí každému. Je obdivuhodné, jak dobrý vztah mají vojáci k dětem. Byli jsme na letišti skoro pět hodin a na nikom není vidět únava. A že si dnes mákli, o tom není pochyb. Zaujmout patnáctiletou mládež v takovémto počtu je opravdu dřina,“ zhodnotil branný den ředitel jedné ze škol Evžen Krob.

Vzdělávací program POKOS se snaží prostřednictvím Armády České republiky přiblížit žákům například zákonnou povinnost obrany vlasti, poslání Armády České republiky, její úkoly nebo zahraniční mise. Snaží se u dětí rozvíjet fyzickou zdatnost a přirozenou touhu po vědění. Své znalosti si žáci následně ověřili při vědomostním kvízu POKOS. Do pochodu se zapojily tři pražské a jedna mimopražská škola, celkem se jednalo o jedenáct tříd z druhého stupně.

 

Autor: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

Nahoru