Úvodní stránka > Aktuality > Liberečtí chemici učili studenty, jak si mohou vyrobit ochrannou masku

Liberečtí chemici učili studenty, jak si mohou vyrobit ochrannou masku

Ukázka bojového umění MUSADO, vojenská technika, první pomoc, ale také přednáška o zahraničních misích. Nejen to čekalo tento týden na studenty Střední školy gastronomie a služeb v Liberci a na žáky základní školy v České Lípě, kam zavítali zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v rámci podpory vzdělávání problematiky POKOS na školách.

Během programu vojáci dětem ukázali sebeobranu při napadení násilníkem, nechyběla ani podrobná prohlídka vojenské techniky, výstroje a zbraní. Kromě toho děti měly možnost nasadit si ochrannou masku a vyzkoušet si protichemický oblek. U toho se však neobešly bez asistence profesionálů.

„První se vždycky nandávají kalhoty, ale boty si nechej. Vrchní díl si natáhni až ke krku,“ radil zkušený chemik četař Roman Jech v průběhu výkladu o zbraních hromadného ničení a ochranných maskách. „Ochranné masky si můžeme pořídit u specializovaných prodejců, ovšem nejsou levné,“ vysvětlil s tím, že si lze vyrobit i improvizované ochranné pomůcky. Ty mohou například ochránit oči, dýchací cesty i kůži před účinky chlóru a čpavku.

 

Evakuační zavazadlo

„Použít k tomu můžeme běžné věci, jako jsou pláštěnka, funkční bunda s kapucí, čepice, holínky, šátek, ručník, igelitové sáčky, potápěčské brýle, gumové rukavice, lepicí pásku a provázky,“ vyjmenoval četař Miloš Tyl.

Děti se také mimo jiné dozvěděly, co patří do evakuačního zavazadla. Na dva až tři dny včetně trvanlivých potravin a pitné vody si mají zabalit peníze, osobní doklady, léky, hygienické potřeby, oblečení, ale také vybavení na spaní i společenské hry. Zavazadlo by nemělo vážit více než 25 kilogramů.

Vojáci poté studenty seznámili s působením armády v zahraničních misích a naučili je, jak se co nejúčelněji a nejefektivněji chovat v krizových situacích.

Nechyběly ani informace o historii kasáren, které jsou v Liberci od roku 1867, ani o uplatnění příslušníků 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany doma a v zahraničí v rámci spolupráce s koaličními partnery a při nasazení v zahraničních misích.

 

Autor: nrtm. Pavel Tichý, zastupující TID 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany

Nahoru