Liberečtí chemici přivezli do škol automatický externí defibrilátor i zkušenosti ze života

05_nasoukat-se-do-chemickeho-obleku-neni-lehke_2.jpg
  • 18.1.2019
  • Daniela Hölzelová

Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany a 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany zavítali tento týden na Gymnázium a Obchodní akademii v Tanvaldu a také na Obchodní akademii, Hotelovou školu a Střední odbornou školu v Turnově.

Celodenní program probíhal v režii libereckých chemiků, žáci a studenti se dozvěděli řadu informací o zapojení vojáků do ochrany proti zbraním hromadného ničení i mnoho praktických rad, využitelných také v běžném životě.

„Vůbec jsem netušila, že v případě napadení naší země by se mobilizace týkala i žen. Po studiu na střední škole bych se ráda věnovala psychologii a pomáhala lidem. Pokud by se mobilizace týkala i mě, ráda bych pomohla,“ řekla Mariana Motyčková, studentka 3. ročníku hotelové školy.

05_nasoukat-se-do-chemickeho-obleku-neni-lehke_2.jpg
03_zkouska-automatickeho-externiho-defibrilatoru_2.jpg

Prezentace ve třídách

Při prezentaci chemici dětem popsali práci vojáků v zahraničních misích, seznámili je s tím, co patří do evakuačního zavazadla, s problematikou obrany a bezpečnosti a poskytnutím první pomoci. Samozřejmě nevynechali ani praktické ukázky. Žáci si vyzkoušeli nasazování ochranných masek a chemických obleků a poté si prohlédli vojenskou techniku, výstroj a zbraně.

Nadrotmistryně Elena Šípková je zkušenou zdravotnicí. A aby se žáci nebáli poskytnout první pomoc zraněné osobě, vysvětlila jim, že za pomoc se považuje už i přivolání zdravotnické záchranné služby. Během své části výkladu s nimi procvičovala první pomoc na cvičné figuríně. Žáci trénovali například masáž srdce a řada z nich se divila, jak moc je to namáhavé.

„Vzpomínám si, jak jsme skoro čtyřicet minut oživovali jednu ženu, která zkolabovala na ulici. Tři urostlí chlapi jsme se snažili přivést ji k životu, ke konci jsme byli totálně vyčerpaní,“ popsal svůj zážitek vojenský záchranář četař František Kamberský.

01_prezantace-chemicke-jednotky_2.jpg

Automatický externí defibrilátor

Zdravotníci přivezli také automatizovaný externí defibrilátor. V posledních letech ho můžeme najít i ve veřejných budovách, na úřadech a nákupních centrech. Mohou ho obsluhovat jak nevyškolení, tak trénovaní záchranáři. Po zapnutí přístroje se totiž okamžitě spustí hlasová a obrazová nápověda.

Na konci ledna vojáci s ukázkami a prezentacemi na podporu vzdělávání problematiky POKOS zamíří do Karlovarského kraje.

Autor: kpt. Jakub Šimíček, upravil Ivan Gerhát