Děti ze Stonožkových škol soutěžily s armádou ve Spáleném Poříčí

001_1416.jpg
  • 13.9.2017
  • Daniela Hölzelová

Do Spáleného Poříčí na Plzeňsku se v úterý 12. září vydali vojáci z několika útvarů a zařízení AČR, aby si spolu s dětmi a jejich pedagogy připomněli sedmnáct let spolupráce mezi Hnutím Na vlastních nohou – Stonožka a Armádou ČR.


Armádní generál Josef Bečvář převzal další krabici s plyšáky určenou pro děti v africkém Mali, důkaz, že spolupráce se Stonožkou stále pokračuje

Jak uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, realizaci Dne s AČR ve Spáleném Poříčí navrhla prezidentka hnutí Běla Gran Jensen. „Tento návrh jsem poté předal panu ministrovi, ten jej schválil a dnes jsme tady, abychom vám ukázali část z toho, co naši vojáci dělají doma i v zahraničí, jakou mají techniku a zbraně,“ řekl armádní generál Josef Bečvář.

001_1416.jpg
004_1232.jpg

Jeho slovům předcházelo soutěžní klání celkem šestnácti skupin dětí, které se do Spáleného Poříčí sjely téměř ze všech stonožkových škol z Rokycanska, Plzeňska, ale i z Prahy. Soutěže v mnohdy nevšedních disciplínách pro ně připravil tým vedený plukovníkem Janem Šulcem z oddělení komunikace s veřejností AČR. Školáci, jejich pedagogové, rodiče i kolemjdoucí se zde mohli poučit a vzdělat.

Jedním z největších taháků, který zaručeně přilákal pozornost návštěvníků, byla účast záchranářů z Plzně – Líní, kteří se na poříčském náměstí přistáli s vrtulníkem W-3A Sokol. Soutěžícím i přihlížejícím návštěvníkům připomněli nejen základy poskytování první pomoci, ale také odpovídali na řadu dotazů. 

POKOS i Ozbrojené síly ČR

Své místo mezi jednotlivými pracovišti měl i stánek Ministerstva obrany ČR s projektem Přípravy občanů k obraně státu (POKOS), kde děti i dospělí hledali odpovědi na otázky spojené s historií i současností Ozbrojených sil ČR. Poutavé bylo vyprávění příslušníků z olomouckého CIMICu o jejich účasti v zahraničních misích.

Velkému zájmu se samozřejmě těšila technika a zbraně vojáků z Jinců, Strakonic či Tábora. Na své si přišli i milovníci hudby, protože umělci z Ústřední hudby AČR si pro tento den připravili program, kterým k sobě přilákali pozornost řady vděčných posluchačů.

Soutěžní klání na jednotlivých stanovištích mnohdy přinášela i kuriózní situace, kdy soutěžící zápolili s vervou a emocemi. Velmi dobře to bylo vidět například při disciplíně, kterou připravili vojáci z Jinců. Šlo o souhru týmu na provizorních lyžích. Honba za ziskem co největšího počtu bodů nakonec skončila těsným vítězstvím stonožkových dětí z Prahy. Všichni soutěžící se ale snažili z plných sil. Nechali se strhnout a vyhecovat atmosférou.

Nevšední setkání s vojáky ocenil nejen armádní generál Josef Bečvář, ale především prezidentka Hnutí Na vlastních nohou – Stonožka Běla Gran Jensen, která připomněla, že na vojáky naší armády je vždy spolehnutí a že spolupráce s nimi je radost. Dětem poté poděkovala za jejich vůli pomáhat vrstevníkům, kteří v zemích válečných konfliktů trpí nouzí.


  • Hnutí Na vlastních nohou - Stonožka (On Own Feet - Centipede) je dobrovolné humanitární a mírové sdružení dětí z mateřských a základních škol v České republice, na Slovensku a v Norsku. Prezidentkou je Běla Gran Jensen, Češka žijící v Norsku. Činnost sdružení začala v roce 1990.
     
  • Děti se svou drobnou činností v rámci Stonožkového hnutí podílejí na realizaci projektů, poznávají, jak důležité je pomoci někomu, kdo to velmi potřebuje a není schopen si pomoci sám svými silami.
     
  • Do roku 2000 byly realizovány projekty v České a Slovenské republice. Od roku 2000, kdy byla zahájena spolupráce s Generálním štábem AČR, Ministerstvem obrany ČR a s vojáky v mírových
    misích, byla směřována pomoc do Bosny a Hercegoviny, do Kosova, Iráku a Afghánistánu. Pomoc dětem v Afghánistánu a Mali ještě pokračuje.

     
  • Za svou činnost bylo hnutí "Na vlastních nohou" - Stonožka a Běla Gran Jensen oceněny státními vyznamenáními, oceněním Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva obrany ČR. V roce 1998 přijal zástupce Stonožkových dětí papež Jan Pavel II. V prosinci roku 2011 přijal prezidentku hnutí papež Benedikt XVI. U příležitosti udělování Nobelovy ceny v roce 2001 zazpíval sbor Stonožkových dětí pod vedením autora Arne Bendiksena na slavnostním koncertu v norském Oslo stonožkovou hymnu Never Be Alone.

Autor: Miroslav Šindelář