Úvodní stránka > Aktuality > Děti z jihu Čech si vyzkoušely první pomoc i těžký pyrotechnický oblek

Děti z jihu Čech si vyzkoušely první pomoc i těžký pyrotechnický oblek

15. ženijní pluk z Bechyně v rámci akcí na podporu vzdělávání POKOS tentokrát zavítal na Základní školu Dukelská v Českých Budějovicích a Mikuláše z Husi v Táboře. Žáci se seznámili nejen s resortem obrany a Armádou ČR, ale dozvěděli se také více o práci ženistů a pyrotechniků.

 

Deset výherců se svými výtvory
Deset výherců se svými výtvory

Během přednášek byla žákům základních škol zábavnou a interaktivní formou představena Armáda ČR a její poslání. V následující části si bechyňští vojáci připravili čtyři tematické okruhy. V prvním si děti mohly vyzkoušet souboj s papírovými koulemi, kdy „bojovali“ Orli proti Ferdům Mravencům. Jednotlivým členům týmů byly přiděleny funkce od velitele přes logistika, střelce či zdravotníka a na dětech pak už bylo vytvořit si vlastní taktiku boje.

Cílem přednášek nebylo pouze dětem objasnit zásady poskytování první pomoci a chemické ochrany, ale prakticky je připravit na situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat. Na figuríně si žáci základních škol vyzkoušeli nepřímou masáž srdce, nasazení zdravotnického škrtidla či ochranné masky.

Žáci si zkoušeli pyrotechnický oblek

Děti zaujalo také vyprávění pyrotechniků o nasazení v Afghánistánu. Poté, co si ty odvážnější oblékly pyrotechnický oblek, který při ostrém zásahu na těle vojáka váží 40 kilogramů, zjistily, že práce pyrotechnika není nic „lehkého“.

Během obou dnů došlo i na vyhodnocení výtvarné soutěže, kdy žáci malovali obrázky s vojenskou tématikou. Na každé základní škole bylo vybráno deset nejhezčích obrázků a jejich autorům byly předány drobné dárky.

A jestli se dětem návštěva ženistů líbila? Odpovědí byla fronta, kterou čekaly, aby si s nimi vojáci mohli udělat „selfíčko“.

Autor: kapitánka Ing. Jana Sedláčková

Nahoru