Home page > Aktuality > Projekt POKOS se zúčastnil leteckého dne v Čáslavi

Projekt POKOS se zúčastnil leteckého dne v Čáslavi

Čáslavská 21. základna taktického letectva se po čtyřech letech opět otevřela veřejnosti. Návštěvníky čekal bohatý letový program, včetně prvního průletu amerických superstíhaček F-22 Raptor na obdobné akci nejen v rámci AČR.

Podle hrubých odhadů dorazilo více než šedesát tisíc návštěvníků. Nabitý program letových ukázek odstartoval někdejší čáslavský stíhací pilot, akrobatický šampion Martin Šonka, který působí jako instruktor v Centru leteckého výcviku v Pardubicích.

Diváci dále mohli vidět vystoupení kompletního display týmu Vzdušných sil Armády ČR. Kromě kapitána Španka v kokpitu nadzvukového letounu JAS-39 Gripen také dvojici lehkých podzvukových bitevníků L-159 ALCA, které předvedly atraktivní podívanou v podobě úderu na pozemní cíle, doprovázeného pyrotechnickými efekty i vystřelováním klamných cílů.

Zřejmě jedním z posledních veřejných vystoupení byla ukázka vrtulníku Mi-24/35, které zanedlouho ve výzbroji české armády nahradí nové americké stroje Venom a Viper. Na nebi nechyběly ani další vrtulníky české armády – stroje W-3A Sokol s ukázkami hašení požáru a záchrany pilota a také transportní vrtulníky Mi-171.

Pomyslným vrcholem čáslavského DOD byl zhruba o půl druhé odpoledne průlet dvou amerických superstíhaček F-22 Raptor. Původně se měly americké stroje páté generace objevit v doprovodu létajícího tankeru pro doplňování paliva za letu KC-135 Stratotanker. Ten však kvůli operačnímu nasazení nakonec nedorazil. Američtí letci nakonec předvedli několik průletů nad dráhou.

V programu nechyběl také hromadný seskok armádních výsadkářů z letounu C-295 CASA a hlasitý potlesk diváků si vysloužila i čtyřčlenná akrobatická skupina Flying Bulls, ve které působí také někteří místní stíhači. Mimo armádních letounů se v programu objevily i stroje, které sloužily na základně v minulosti. Nostalgickou podívanou zprostředkovaly ukázky bojů MiG-15 nebo L-29 Delfín.

Na dni otevřených dveří se také prezentoval projekt Ministerstva obrany České republiky známý pod názvem Příprava občanů k obraně státu zkráceně POKOS." Návštěvníci se dozvěděli řadu důležitých informací spojených s obranou naší vlasti prostřednictvím vzdělávací výstavy a vědomostních soutěží, které jsme si pro ně připravili," vysvětlila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany. Bohatý program doplnila také prezentace Agentury personalistiky spojená s projektem Spojař nové generace, Komunitní centrum pro válečné veterány z Prahy a Univerzita obrany z Brna. Předvedly se i složky IZS, především PČR.

Nechyběly ani statické ukázky pozemní techniky, které byly neustále doslova v obležení. Dorazila armádní technika se obsluhami z pluků z Bechyně, Liberce a Chrudimi, ale i z praporů z Tábora a Přáslavic. Přispěly i Opravny Jaroměř. Vzdušné síly na zemi reprezentovaly pluky ze Strakonic a Staré Boleslavi.

Autor: kpt. Marek Švancara, 21. zTL a Daniela Hölzelová, OK MO

Foto: Daniela Hölzelová, OK MO

Nahoru