Home page > Aktuality > POKOS nezahálí ani o prázdninách: Branný den si užily děti na táborech u Nasavrk a Cvikova

POKOS nezahálí ani o prázdninách: Branný den si užily děti na táborech u Nasavrk a Cvikova

Projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu), který dětem základních a středních škol vypráví o armádě a poutavou formou je seznamuje se základními vojenskými dovednostmi, se přes prázdniny zaměřil na program pro děti na letních táborech. U obcí Nasavrky na Pardubicku a Cvikov u České Lípy pro ně vojáci připravili branný den i únikovou hru.

Branně-vědomostní soutěž formou venkovní únikové hry pro děti připravilo Krajské vojenské velitelství Pardubice. „Cílem bylo seznámit je se základními dovednostmi pohybu v terénu, k nimž patří čtení mapy a kolektivní práce,“ prozradila kapitánka Tereza Kembická z KVV Pardubice.

Děti bojovaly proti sobě v týmech a při dvoukilometrovém běhu plnily různé úkoly a luštily šifry. Poradit si například musely s přesunem raněného nebo správně odpovědět na test k integrovanému záchrannému systému.

Vojáci si pro ně rovněž připravili řadu stanovišť, kde si mohly vyzkoušet rozdělání ohně pomocí křesadla, rozborku a sborku samopalu vz. 58 či pistole vz. 82. Potěžkat si mohly i kulomet. Přesnost své střelby si pak ověřily na laserové střelnici. „Nejvíc se mi líbila střelba na cíl. Navzájem jsme se s týmem hecovali, kdo nastřílí víc bodů. Bylo to super, vojáci nám vysvětlili i správný postoj při střelbě,“ podělila se o svůj zážitek dvanáctiletá Viktorie.

Tradičně veliké nadšení doprovázel závod v oblékání protichemických obleků a pomalování obličeje maskovacími barvami.

Čtrnáctidenní tábor organizuje spolek Rodinné centrum tudyZnudy. „Každý rok se snažíme děti nenásilnou a zábavnou formou vzdělávat tak, aby si dokázaly poradit v krizových situacích. Každý den má svůj námět, který si pak společně všichni prožijeme,“ vysvětlila hlavní vedoucí Hana Shánělová. „To, že v letošním roce přijeli za dětmi i vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice, bereme jako velký bonus. Nejenže jim tím přibližujeme brannou tématiku, ale mohly si spoustu věcí i prakticky vyzkoušet.“

Branný oddíl mládeže z Děčína připravil tábor se zaměřením na brannou výchovu. Za mladými táborníky se na jeden den vypravili i vojáci z KVV Ústí nad Labem. Tady na děti u třech stanovišť čekalo například seznámení s projektem POKOS či zdravovědou. Nechyběl ani taktický přesun s ošetřením raněného, pod nepřátelskou palbou.

Autor: kapitánka Tereza Kembická, kapitán Roman Kutílek

Fotogalerie

Nahoru