Home page > Aktuality > Na ARMY DNU na pražské Floře se prezentoval projekt POKOS

Na ARMY DNU na pražské Floře se prezentoval projekt POKOS

Autor: Jana Deckerová, pplk. Vlastimila Cyprisová

Tatra TITUS, odminovací komplet BOŽENA B5, samohybná houfnice DANA, obrněný transportér Pandur, ale i motocykly Hradní stráže a Vojenské policie nebo exhibiční vystoupení příslušníků Čestné stráže Posádkového velitelství Praha. 

To byly hlavní taháky pro všechny návštěvníky a nadšence Armády ČR, kteří dorazili do pražského obchodního centra Atrium Flora, kde na ně čekal celodenní program nabitý ukázkami a prezentacemi práce vojenských profesionálů. Akci slavnostně zahájili ministryně obrany Jana Černochová a ředitel Agentury personalistiky AČR brigádní generál Vladimír Studený.

„Resort obrany spolu s armádou připravil pro všechny dnešní návštěvníky program, který zaujal určitě všechny, kteří za našimi vojáky na pražskou Floru během dne dorazili. Byla tu k vidění nejen technika, výstroj a výzbroj, ale představili se tu i vojenští specialisté, kteří v rámci ukázek předvedli své umění a schopnosti,“ řekla při zahájení ministryně obrany Jana Černochová a dodala, že děkuje všem, kteří tuto akci připravili, včetně válečných veteránů, vojáků aktivní zálohy i profesionálních vojáků.

Letos bylo pro návštěvníky připraveno 28 kusů techniky, 91 druhů zbraní

Fanoušci z řad široké veřejnosti včetně dětských návštěvníků si nenechali ujít venkovní expozici těžké techniky, kterou si mohli prohlédnout opravdu zblízka. Samohybná houfnice DANA, Tatra TITUS, ale i transportér Pandur byly doslova v obležení. Dalším lákadlem byl i protiletadlový komplet RBS-70, své schopnosti předvedli specialisté s ukázkou pyrotechnických robotů Talon, Defender a Dragon Runner, zájem byl i o bezosádkový pozemní průzkumný prostředek UGV SOM- 6.

Venkovní statické expozice techniky doplňoval celodenní program uvnitř obchodního centra, kde proběhla přehlídka vojenské výstroje, vojáci předvedli bojové umění boje zblízka, vojenští kynologové představili výcvik a práci služebních psů, a velkým potleskem odměnili návštěvníci ukázku vojenského lezení.

Velký zájem byl o besedu s válečnými veterány, kulturní program završila Hudba Hradní stráže a vystoupili i hudebníci a tanečníci Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Návštěvníci si odnesli i cenné podpisy z autogramiády sportovců ASC Dukla. 

Stánek POKOS opět v obležení

Velký úspěch mělo stanoviště POKOS (Příprava občanů k obraně státu), na kterém zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany prověřovali znalosti všech návštěvníků.

„Jak děti, tak dospělí, si mohli vyzkoušet formou zábavného vědomostního kvízu, díky kterému se ze stejnojmenné výstavy dověděli důležité informace o obraně našeho státu, krizových stavech, mezinárodních organizacích i branné povinnosti. Jako odměnu si pak za správné odpovědi odnesli drobné odměny s vojenskou tematikou,“ informovala Daniela Hölzelová z odboru komunikace.

Novinkou letošního ročníku bylo kariérové centrum, na místě se zaregistrovali zájemci o službu v armádě i v aktivní záloze

„Velmi mne potěšilo, že o tuto prezentační a náborovou akci byl i letos mimořádný zájem. Ukázky armádního vybavení a osobní setkání s vojáky, to je je jeden ze způsobů, jak se můžeme přiblížit všem zájemcům o službu v ozbrojených složkách a podpořit tak nábor, který je pro nás jednou z priorit,“ konstatoval ředitel Agentury personalistiky AČR brigádní generál Vladimír Studený a dodal, že jednou z novinek bylo kariérové centrum, kde se zájemci dověděli informace nejen o službě v ozbrojených silách a aktivní záloze, ale i o možnosti účasti na dobrovolném vojenském cvičení a studiu na vojenských školách.

V kariérním centru fungovali zástupci rekrutačního střediska a našli se zájemci, kteří se chtěli stát profesionálními vojáky i ti, kteří chtějí vstoupit do aktivní zálohy.

„Hned jsem se zaregistroval, přemýšlím, kam po studiu na vysoké škole budu směřovat svoji profesní kariéru a rozhodl jsem se pro armádu. Myslím, že mám co nabídnout a myslím si, že právě v této době bezpečnostních hrozeb ve světě nechci stát stranou, tak jdu do toho,“ řekl po registraci jeden z uchazečů o službu v armádě.

V současné době slouží v resortu obrany 27 519 vojáků, z toho v Armádě ČR 23 225. Vojáků v aktivní záloze je 4 270 a z toho 453 žen.

„Naším letošním cílem je získat 1 700 profesionálů, 1 200 záložníků a 500 studentů vojenských škol,“ informuje brigádní generál Vladimír Studený a dodává, že na základě dokumentu Koncepce výstavby Armády ČR je v plánu mít v roce 2030 třicet tisíc vojáků z povolání a deset tisíc vojáků v aktivní záloze.

Foto: Daniela Hölzelová, OK MO

 

Nahoru