Děti z Olomoucka prožily den s tankisty

image0.jpg
  • 20.5.2022
  • Daniela Hölzelová

Projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu) jezdí nejčastěji za dětmi do škol, tentokrát to ale bylo naopak. Desítky jich zamířily v úterý 17. května do Přáslavic, kde sídlí 73. tankový prapor. Konal se tu branný den s armádou a kromě zážitků si děti odvezly i spoustu užitečných informací.

image0.jpg

Více než dvě stovky dětí z okolních škol přivítalo v Přáslavicích typické vojenské počasí – vytrvalý déšť. Program plný zajímavostí, zábavy, soutěží a hlavně praktických ukázek ze života vojáků 73. tankového praporu si užili žáci z Masarykovy základní školy Velká Bystřice a studenti ze Střední zdravotnické školy Hranice. V posádce děti přivítal velitel praporu podplukovník Vít Ducháček slovy: „Doufám, že se vám u nás bude líbit a dnešní den u tankistů si užijete na 100 procent.“ Jeho slova se bezezbytku potvrdila a třeba se zanedlouho splní i další velitelovo přání, aby se jednou armáda rozrostla právě i o děti z okolí Přáslavic.

Devět disciplín vytvořilo tankistický víceboj

Na děti čekalo devět disciplín, takzvaný tankistický devítiboj, v nichž se spojila teorie s praxí. Na vystavených panelech nejprve nasály maximum informací o historii a současnosti armády, krizových stavech či mezinárodních organizacích. „Jejich znalosti jsme si hned poté prověřili v zábavném kvízu. A výsledky dopadly více než dobře,“ prozradila Eva Zítková z odboru komunikace, která branný den ve spolupráci s vojáky připravila.

image3.jpg

Z teorie rovnou do praxe

Na druhé zastávce „přežití“ se děti dozvěděly, co se vojáci učí, když například padnou do zajetí. Třeba rozdělat oheň v dešti, což si samy za mohutného povzbuzování vyzkoušely. „Ve vybavení každého vojáka je křesadlo, tedy dvě želízka, kterými se dá rozdělat oheň i v tom nejhorším počasí. Naučit se s ním zacházet, není nic složitého, děti to zvládly raz dva,“ hodnotila Eva Zítková. Kromě toho se naučily vystavět přístřešek pro přenocování v přírodě a upravit ho tak, aby do něj ani v nejprudším lijáku nezatékalo a dozvěděly se, jak se správně obléct do všech druhů počasí. „Největší chybou například při výletu do hor je vzít si na nohy žabky a kraťasy. Nesmíme zapomínat, že v horách se počasí často mění a terén je opravdu náročný. Proto ve výbavě nikdy nesmí chybět nepromokavé oblečení, pevné boty a pro případ nouze izotermická fólie,“ upozornila Zítková.

Když jste ve svízelné situaci

„Pokud se ztratíte v lese a musíte se spolehnout jen na svoje schopnosti, přijde vám orientace v mapě vhod. Nespoléhejte se na mobil, ten se vybije a na řadě míst také není signál,“ upozornil děti vojenský topograf z Přáslavic. Topografie je užitečná nejen ve vojenském, ale i v běžném životě. „Orientace v mapě, pomocí hvězd či práce s buzolou vždy usnadní najít ten správný směr, kterým se máte vydat,“ dodala Zítková.

image2_1.jpg

Největším lákadlem byla vojenská technika

Stanovišti s technikou dominoval tank T-72 M4 CZ. Sednout si do těžké vojenské techniky je neopakovatelný zážitek. „Úsměvy a nadšení spokojených dětí jsou pro nás největší odměnou. Těšíme se na další návštěvu,“ shodli se tankisté.

Při návštěvě vojenského útvaru si děti mohou prohlédnout, osahat a vyzkoušet výstroj a výzbroj vojáků. „Vojáci, kteří své vybavení představují, studentům vysvětlí funkce jednotlivých ochranných prvků i technické parametry výzbroje. Velmi často je překvapí, jak těžkou výstroj na sobě voják nese. Od vesty až po batoh má vše dohromady přes 30 kilogramů,“ dodává Zítková.

První pomoc a chemická ochrana k projektu POKOS neodmyslitelně patří

Ne každý ví, že první ošetření na bojišti musí umět zvládnout sám zraněný. Proto mají vojáci u sebe základní zdravotnické vybavení, včetně takzvaného turniketu, kterým si zastaví krvácení. „Děti se také naučily něco o první pomoci včetně resuscitace a dozvěděly se, jak rozpoznají, že se nachází v zamořeném prostředí,“ doplnila Zítková s tím, že děti rovněž zajímalo, jak rychle si mají nasadit ochrannou masku a další ochranné pomůcky.

image1_1.jpg

Důraz klademe i na fyzickou kondici

Vojenský devítiboj zakončila sportovní stanoviště. Kruhový trénink, lezení po lanovém žebříku, slaňování a uzlování. Nemálo dětí bylo překvapeno, jak je vojenský tělocvik náročný. „Musí být. Jak jinak bychom zvládli nést na sobě těžkou výbavu a ještě k tomu plnily úkoly?“ vysvětlili vojáci dětem.

Autor textu: Leo Dvořáka a redakce OK MO

Autor videa: SkKySIO