Žáci z Vysočiny se ptali na zvyky v zemích, ve kterých vojáci během mise působili

palubni-strelec-byl-nejvice-obletovanym-muzem-_2.jpg
  • 26.3.2018
  • Daniela Hölzelová

Vojáci v rámci podpory vzdělávání POKOS letos v březnu opět zamířili na Vysočinu. Zástupci Ministerstva obrany z odboru komunikace společně s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou navštívili postupně dvě školy v regionu – ve čtvrtek 22. března Střední školu veřejnoprávní a Vyšší odbornou školu bezpečnosti silniční dopravy v Jihlavě a v pátek 23. března ZŠ v Telči.

palubni-strelec-byl-nejvice-obletovanym-muzem-_2.jpg

Pro studenty střední školy a žáky druhého stupně byly připraveny poutavé prezentace o armádě, seznámení s 22. vrtulníkovou základnou a jejími úkoly, technikou a lokalitou. Žáci se také dověděli zajímavosti o fungování armády v zahraničních misích. Nejvíce děti a studenty zajímalo, jaké jsou zvyky v zemích, kde vojáci během mise působili a jak se s místním obyvatelstvem dorozumívali. „Jak tam vypadaly toalety? Bál jste se? Jak často jste měli volno?“ takové byly nejčastější otázky žáků a studentů, které se opakovaly na obou školách.

prilba-palubniho-strelce-byla-oblibenym-tercem-stundetu-_2.jpg

Pozornost upoutala i ukázka zbraní, výstroj pilota a palubního střelce. Piloti dětem vysvětlili rozdíl mezi vrtulníkem Mi24 a Mi-171, jejichž fotky a video měli možnost zhlédnout. Nejčastější dotaz od chlapců ze základní školy byl jasný, jak se stát pilotem. Palubní střelci trpělivě odpovídali na všechny otázky dětí ohledně jejich práce. Příslušníci ze strážní roty seznámili děti s ručními zbraněmi, které pří výkonu svého povolání používají. Kluci i holky si mohli zkusit helmy pilota i palubního střelce. „Je to dost těžký,“ špitla po vyfocení jedna ze studentek. „A to si představ, že v tom klečíš tak dlouho, jak je potřeba,“ odzbrojil ji palubní střelec Karel.

Zdravověda v podání hasičů

Děti dále čekaly přednášky ze zdravovědy a chemické přípravy. Zdravotnickou přípravu vedli hasiči z vrtulníkové základny. Na cvičné resuscitační figuríně předvedli všechny základy, které mají být provedeny při záchraně života. Děti si také zopakovaly, jak se zachovat při tepenném krvácení, zkusily si Heimlichův hmat, používaný při dušení, a spoustu dalších užitečných rad, které v běžném životě uplatní. Ani chemici nezůstali stranou. Vojáci ze základny zapůsobili svým výkladem tak, že ochrannou masku si s chutí vyzkoušeli téměř všichni. Děti si také mohly vyzkoušet filtrační ochranný převlek a pláštěnky.

deti-ktere-vyhraly-ve-vytvarne-soutezi-_2.jpg

Tento program byl připraven pro žáky druhého stupně. Ale ani školáci ze základní školy prvního stupně v Telči nebyli o návštěvu vojáků ochuzeni. Mohli se zapojit kreslením obrázků s vojenskou tématikou. Vojáci poté vybrali deset nejhezčích obrázků a oceněným autorům pogratulovali a předali drobné dárečky v rámci akce POKOS.

Další zastávkou bude v dubnu Středočeský a Plzeňský kraj.

Autor: por. Monika Sochová, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva