Úvodní stránka > Aktuality > Vojenští výsadkáři skočili rovnýma nohama do středu Dne IZS a rozzářili deštivou oblohu

Vojenští výsadkáři skočili rovnýma nohama do středu Dne IZS a rozzářili deštivou oblohu

Na Dni Integrovaného záchranného systému na holešovickém Výstavišti se v neděli 23. září Pražanům představila také Armáda České republiky.

Organizátoři pro návštěvníky připravili pestrý a bohatý program, ukázky z činnosti a svoji techniku přivezli ukázat policisté, hasiči, vězeňská služba, dopravní podnik a také speleologové. „Nehledě na dnešní skutečně nevlídné podzimní počasí předpokládáme, že 4. ročník Dne IZS navštívilo ještě více diváků než vloni, odhaduji to na nejméně 3000,“ uvedl koordinátor Dne IZS Tomáš Hübl.

Seskok vojenských parašutistů byl tahákem

Ve dvě hodiny odpoledne se na zamračeném nebi nad Výstavištěm objevil nejprve vrtulník V3A Sokol z 24. základny dopravního letectva v Praze Kbelích, aby se vzápětí obloha rozzářila barvami padáků vojenských parašutistů. Seskok doprostřed plochy před pódiem byl perfektní a diváci, kteří stáli okolo, jej ocenili hlasitým potleskem.

Vojenská expozice byla různorodá, byl tu i POKOS

Armáda se mezi ostatními rozhodně neztratila – diváci na stanovišti vyhrazeném pro AČR obdivovali vojenská speciální vozidla z výzbroje 4. brigády rychlého nasazení a z libereckého 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Děti v pláštěnkách, rodiče pod deštníky, anebo úplně promoklí, všichni se rojili okolo obrněného Iveca, LR Defender 130 Kajmana nebo u dekontaminačního chemického vozidla. A velkou pozornost vyvolal i stánek Vojenské policie. Zejména jejich motocykl BMW byl neodolatelným lákadlem pro ty nejmenší motorkáře.

Kromě techniky a zbraní armáda předvedla také oblíbené stanoviště POKOS (Příprava občanů k obraně státu), kde si mladí, staří, děti, rodiče i prarodiče mohli hrát a soutěžit o ceny jak ve vědomostním kvízu, tak třeba hledáním rozdílů na obrázcích s vojenskou tematikou.

Rekrutéři byli se zájmem veřejnosti spokojeni

„S dnešním dnem můžeme být spokojeni. Zastavilo se u nás hodně lidí, informovali se o možnostech služby v armádě a řekla bych, že tak padesát z nich projevilo opravdu vážný zájem o vstup zejména do Aktivní zálohy, ale i do služebního poměru,“ zhodnotila prezentaci Rekrutačního střediska Čechy jeho náčelnice majorka Alena Myslíková.

Autor: Eva Zítková, OK MO

Nahoru