Úvodní stránka > Aktuality > Univerzita obrany prezentovala POKOS pro středoškoláky v Břeclavi

Univerzita obrany prezentovala POKOS pro středoškoláky v Břeclavi

Vedle branných dnů pořádá Univerzita obrany pro středoškoláky také akce POKOS sloužící k přípravě mladé generace k obraně státu. Další letošní POKOS se v úterý 27. června uskutečnil na Střední průmyslové škole a Obchodní akademii Břeclav, kde necelá desítka studentů a příslušníků Univerzity obrany připravila středoškolákům bohatý program ukázek, přednášek a praktických cvičení.

POKOS na břeclavské průmyslovce a akademii byl zaměřen především na zdravotní přípravu, chemickou ochranu, chování při mimořádných událostech a na spojovací přípravu.

V rámci stanoviště chemické ochrany a ochrany člověka při mimořádných událostech se studenti této střední školy například dozvěděli, jak je organizovaná kolektivní ochrana osob, co dělat, když zazní sirény, jak se ochránit v kontaminovaném prostředí, co dělat při úniku nebezpečných průmyslových látek apod. Mimo jiné si také připomněli, co všechno patří do evakuačního zavazadla. Středoškoláci se seznámili i s bojovými otravnými látkami a ochranou proti nim. Žáci si po teoretické instruktáži vyzkoušeli nasazování ochranných masek a oblékání filtračních ochranných převleků a pláštěnek.

Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví na jiném praktickém pracovišti zase předvedli a nechali vyzkoušet, jak poskytnout první pomoc zraněnému. Ukázali jak zastavit masivní krvácení nebo jak ošetřit popáleniny. Na stanovišti zdravotní přípravy měli středoškoláci možnost si přímo na vlastní kůži vyzkoušet, jak správně postupovat, když například přijedou k dopravní nehodě a je potřebné vyprostit z vozidla a ošetřit postižené.

Zajímavým stanovištěm byla prezentace VKV radiostanic české armády, kde si mohli studenti prohlédnout a vyzkoušet radiostanice RF 13 a RF 1301. Vyzkoušet si mohli také balistickou ochrannou vestu proti střepinám a kevralovou přilbu. V teoretické části studenti pozorně naslouchali výkladu podplukovníka Petra Kovandy z katedry vojenského umění Fakulty vojenského leadershipu UO, který je seznámil s nasazením vojáků Armády České republiky v zahraničních misích a rolí orgánů civilně vojenské spolupráce v rámci misí.

Na okraji akce mělo více jak sto žáků Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Břeclav rovněž příležitost se seznámit s možnostmi vysokoškolského studia na fakultách Univerzity obrany a s profesí příslušníka Armády České republiky. „Bylo to vynikající, studenti byli pozorní a mnoho zajímavého se dozvěděli,“ zhodnotila zástupkyně ředitele školy Ing. Jana Dyčková.

 

Autor: Pavel Pazdera, Univerzita obrany

Nahoru