Úvodní stránka > Aktuality > Projekt POKOS zamířil v březnu na Vysočinu

Projekt POKOS zamířil v březnu na Vysočinu

Zástupci Ministerstva obrany společně s příslušníky 22. základny vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou navštívili ve čtvrtek 23. března ZŠ Hálkovu v Humpolci a v pátek 24. března ZŠ Domamil.

Pro žáky druhého stupně byly připraveny poutavé prezentace o armádě, seznámení s 22. vrtulníkovou základnou a jejími úkoly, technikou a lokalitou. Žáci se dozvěděli zajímavosti o fungování armády v zahraničních misích, o kterých přednášeli praporčík Michal Seifried a praporčík Jiří Procházka. Nejvíce však upoutala pozornost ukázka výstroje pilota a palubního střelce. Piloti kapitán Pavel Kubica a kapitán Stanislav Fajmont dětem vysvětlili rozdíly mezi vrtulníkem Mi-24 a Mi-171. Palubní střelci nadrotmistr Radovan Galský a nadrotmistr Karel Dostálek trpělivě odpovídali na všechny otázky dětí ohledně jejich práce např. slaňování z vrtulníku nebo jak se stát armádním pilotem.

Děti čekaly také přednášky ze zdravovědy a chemické přípravy. Zdravotnickou přípravu vedl Ing. Josef Zinke, na cvičné resuscitační figuríně předvedl všechny základy, které musejí být provedeny při záchraně života. Děti si také zopakovaly, jak se zachovat při tepenném krvácení, zkusily si Heimlichův hmat používaný při dušení a dozvěděli se spoustu dalších užitečných rad, které v běžném životě uplatní. Kromě mnoha jiných zdravotnických pomůcek byly k vidění i nosítka pro zraněného, která jdou upevnit pod záchranářský vrtulník. V praxi se kromě toho používají i při vytahování osob zapadlých do studní, nebo v případě vyprošťování jeskyňářů z podzemních systémů.

Ani chemici nezůstali stranou. Kapitán Stanislav Hejlek a rotmistr Aleš Říkovský zapůsobili tak, že ochrannou masku si s chutí vyzkoušeli téměř všichni. Děti si také mohly vyzkoušet filtrační ochranný převlek a pláštěnky. „Většinou se do filtračního ochranného převleku nikdo nehrne, ale tady je to jinak, všichni si to chtějí zkusit, “ potvrdil kapitán Hejlek.

Autor: por. Monika Sochová, TID 22.zVrL a redakce

Převzato z www.army.cz

 

Fotogalerie

Nahoru