Úvodní stránka > Aktuality > Přes dvě stovky pozdravů do mise poslaly vojákům české děti

Přes dvě stovky pozdravů do mise poslaly vojákům české děti

Na začátku dubna vyhlásil odbor komunikace soutěž pro žáky základních a středních škol Pozdrav do mise. Úkolem dětí bylo vytvořit fotografii, kresbu, výrobek či video, které má příslušníky Armády ČR v zahraničí povzbudit, potěšit a alespoň na chvíli je odpoutat od každodenních povinností a starostí.

A že dětem na vojácích opravdu záleží, svědčí i počet účastníků: „Přihlásily se desítky škol, spolků, dětských domovů, ale i jednotlivců. Dohromady jsme obdrželi devět videí, 32 fotografií, 15 výrobků, 191 obrázků a jeden obraz,“ prozradil Radek Zíta z odboru komunikace.

Komise složená ze zástupců Ministerstva obrany a Armády ČR dnes vybírala z každé kategorie ty nejhezčí výtvory, za něž vítězové dostanou upomínkové předměty. Za vojáky do Afghánistánu a Kosova pak poputují všechny zaslané příspěvky a práce.

„Překvapilo nás, že z většiny výtvorů bylo zřejmé, jak moc si na nich děti daly záležet. To nám udělalo velikou radost a věříme, že stejný pocit z dárků budou mít i vojáci v zahraničí,“ uvedl plukovník Jan Šulc, jeden z členů poroty.

Kdo zvítězil?

V kategorii videa vyhrály děti z 5. B ze Základní a Mateřské školy Karviná – Mizerov. Na druhém místě se umístili studenti Střední lesnické a střední oborné školy Šluknov. Třetí skončilo video od žáků 8. A ze Základní školy Ivana Sekaniny v Ostravě - Porubě.

V kategorii výrobky porotu jednoznačně nejvíc zaujala sada dárků – například pytlík s vůní bylinek, knoflíky pro štěstí či pomalované tričko od dětí s nejrůznějším stupněm mentálního postižení z Gymnázia a Střední odborné školy Mikulov. Druhé místo obsadila desková hra Militarity od žáků 4. B ze školy A. Baráka z Lovosic. Třetí místo patří Matějovi Nydrlemu, který vyrobil maketu vojáků v poušti.

Fotografie ovládli žáci Základní školy Hošťálková, kteří ze svých těl vytvořili českou vlajku. Druhé místo získaly studentky Střední zdravotnické školy v Chomutově, které nafotily sérii snímků ve vojenském stejnokroji. Třetí byla Klára Machová z Uherského Brodu.

Kategorií nejtěžší na rozhodování byly obrázky – už z toho důvodu, že jich přišlo přes 190. Nicméně porota rozhodla o vítězce Kateřině Štěrbové, která zaslala obrázek i s dopisem. Druhé místo náleží Andělovi, kterého vytvořila žákyně 3. A ze Základní školy na nám. Voskovce a Wericha v Sázavě. Třetí příčku přidělila porota třídě 5. A ze ZŠ A. Baráka z Lovosic.

K pozdravu se připojily i děti z Českého antarktického nadačního fondu, které českým vojákům do Afghánistánu posílají figurky tučňáka Johanna a Duháčka, maskota dětského vysílání České televize "Déčko". Chtějí, aby jejich prostřednictvím vojáci v Afghánistánu lépe snášeli tamní letní vedra.

Autor: Radek Zíta

Fotogalerie

Nahoru