POKOS libereckých chemiků nebyl jen o plynových maskách

05_protichemicka-ochrana-v-kostce-_640x427_.jpg
  • 20.2.2017
  • Daniela Hölzelová

Koncem ledna a v průběhu února prezentoval resort obrany vzdělávací program Příprava občanů k obraně státu (POKOS) ve třech krajích - Libereckém, Středočeském a Ústeckém. Vojáci 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany ve spolupráci s odborem komunikace ministerstva obrany zavítali do základních škol ve Frýdlantu, Rychnově u Jablonce nad Nisou, Brandýse nad Labem, Ploskovicích a nakonec i v Roudnici nad Labem.

Protože program POKOS připravovali chemici, zaměřili se na ochranu proti zbraním hromadného ničení a praktické rady při haváriích a mimořádných situacích. Žáci si v průběhu programu procvičili poskytování první pomoci nebo nasazování ochranných masek a protichemických obleků.

„Víte, děti, že stát zajišťuje ochranné prostředky v případě ohrožení státu a válečného stavu pouze obyvatelům do 18 let věku a lidem, kteří jsou umístěni ve zdravotnických a sociálních zařízeních?“ ptá se žáků zkušený chemik, 

„Ale můžeme si vyrobit ochranné pomůcky i z věcí, které doma běžně najdeme,“ aktivně doplňuje kolegu poručík Jakub Rýpar. „Takhle si dokážeme ochránit oči, dýchací cesty a celý povrch těla třeba před účinky chlóru a čpavku. Použijeme k tomu pláštěnku, nepromokavou bundu s kapucí, čepici, holínky, igelitové sáčky, potápěčské brýle, gumové rukavice a vše spojíme lepicí páskou.“

Na dovolené v Chorvatsku můžeme stále narazit na minová pole

Děti si poté prohlédly vojenskou techniku, výstroj a zbraně a seznámili se i s působením vojáků v zahraničních misích. Mimo jiné i na území bývalé Jugoslávie, kde ještě dodnes jsou patrné stopy po vojenském konfliktu.

„V Chorvatsku stále zůstávají extrémně nebezpečná místa - minová pole. Čtvrtstoletí po začátku občanské války v někdejší Jugoslávii je stále potřeba vyčistit ještě pět set kilometrů čtverečních. Sami Chorvati odhadují, že v roce 1995 byla zaminována až pětina země,“ upozorňuje děti v průběhu svého vyprávění o konfliktech v Evropě nadrotmistr Tomáš Janků a nabádá děti, aby byly na dovolených stále opatrné, zatímco ukazuje ceduli upozorňující na minové nebezpečí.

Program POKOS, jehož hlavní myšlenkou je seznámit děti i veřejnost s povinnostmi, které nám jako občanům České republiky vyplývají ve vztahu k obraně státu, probíhá především na druhém stupni základních škol. Aby to menším dětem nebylo líto, vyhlásili chemici pro děti prvního stupně výtvarnou soutěž na armádní téma a nejhezčí výtvory vojáci odměnili.