POKOS: Děti zažily fiktivní útok yperitem

prislusnici-15-zp-ukazovali-jak-dekontaminovat-pokozku.jpg
  • 2.5.2016
  • Daniela Hölzelová

Ve třídě se objevil chlapec, který měl ruce samý puchýř. Díky všímavosti spolužáků a jejich pohotovosti se mu dostalo potřebné péče a byl zachráněn. Děti ošetřili kamaráda s pomocí balíčku individuální ochrany. Ostatní žáci ve škole byli hned varováni. Správná reakce a včasná evakuace zachránila žáky před nebezpečím.

prislusnici-15-zp-ukazovali-jak-dekontaminovat-pokozku.jpg
na-akci-pokos-byli-pritomni-i-pyrotechnici-s-vybavenim.jpg

Takový byl jeden ze scénářů přípravy žáků, kterou vedl odbor komunikace Ministerstva obrany spolu s vojáky bechyňského 15. ženijního pluku ve dnech 28. a 29. dubna. Na základních školách ve Štítného ulici v Jindřichově Hradci a v Dobré Vodě u Českých Budějovic přesně takhle zažili žáci druhého stupně návštěvu vojáků, kteří prováděli instruktáž v rámci projektu POKOS - Příprava občanů k obraně státu. Četařka Markéta Svatková si při zdravotnické prezentaci vzpomněla na své zahraniční nasazení v Kosovu: „Chodili jsme tam na školy a dětem jsme vyprávěli o věcech, které je přímo ohrožují. U nás je cílem dostat tyto informace do povědomí žáků, tam to byla denní realita. V takovéto práci vidím smysl.“

Co všechno umí pyrotechnický robot

Program sice není určen pro první až páté třídy, ale děti z prvního stupně se jej i tak účastnily. Namalovaly vojákům obrázky, a ti si z nich vybrali ty nejhezčí. Ocenit vítěze pak přišli nejen muži v uniformách, ale i pyrotechnický robot, který dětem předával balíčky s odměnami. Jeden z obrázků si ženisté odvezli sebou k útvaru, jako dárek pro svého velitele. A jiný obrázek je tak pobavil, že jej rovnou přihlásili do soutěže „Pozdrav do mise“. Jejím cílem je vyrobit zábavné video nebo namalovat třeba zrovna obrázek a potěšit tak příslušníky AČR, kteří jsou na zahraniční misi.

Čtyři tematické okruhy

Vojáci si pro děti připravili celkem čtyři tematické okruhy. V první hodině mezi sebou žáci vedli souboj papírovými koulemi. Pod dojmem této zkušenosti si sami pojmenovali základní rozdělení a strukturu armády. Ve zdravotní přípravě se setkali s člověkem v hypoglykemickém šoku, který se choval jako opilý. Poté, co upadl do bezvědomí, zvládli mu poskytnout správně první pomoc. Dalším v pořadí byl v úvodu zmíněný útok bojovou látkou yperitem. Ten způsobuje na kůži puchýře. Zde platí zásada včasného a správného ošetření a ochrana před dalším zasažením otravnou látkou. Posledním tématem byl nález podivného balíčku s výbušninou. Pyrotechnici z ženijního pluku vysvětlili dětem správný postup po nálezu. Také předvedli své speciální vybavení.

Děti i vojáci si užili vzájemné setkání, které bylo obohacením pro obě strany. „Bylo fajn, že jsme si mohli techniku osahat. Bylo to zajímavé povídání. Každého z nás to zajímalo, nikdo z nás se nenudil. Bylo to přesně to, co jsme čekali,“ zhodnotil POKOS Pavel Krlín, jeden ze žáků Základní školy Dobrá Voda u Českých Budějovic.

na-akci-pokos-byli-pritomni-i-pyrotechnici-s-vybavenim.jpg

Autor: kpt. Jan Böhm, kaplan 15. ženijního pluku