POKOS: Děti v Olomouckém kraji se dozvěděly, co dělat v krizových situacích i co znamená branná povinnost

postarat-se-o-sveho-spoluzaka-jeho-kolegove-zvladli-foto-petr-toman_2.jpg
  • 25.10.2019
  • Daniela Hölzelová

Ve dnech 22. a 23. října navštívili příslušníci 7. mechanizované brigády Střední školu Trivis v Prostějově a Základní školu v Hněvotíně. V rámci projektu Ministerstva obrany České republiky s názvem Příprava občanů k obraně státu (POKOS) žákům přiblížili armádu a vysvětlili jim, jak se chovat v krizových situacích.

postarat-se-o-sveho-spoluzaka-jeho-kolegove-zvladli-foto-petr-toman_2.jpg
dvur-skoly-praskal-ve-svech-foto-petr-toman_2.jpg

Společně se zástupci Ministerstva obrany žáky obou škol seznámili například s tím, proč je dobré mít takzvané evakuační zavazadlo. „Je to to jediné, co vám v případech ohrožení, když musíte opustit domácnost, zůstane. Mělo by obsahovat mj. léky, suché oblečení, trvanlivé potraviny, balenou vodu či hygienické potřeby, to vše na tři dny,“ prozradil Petr Toman z Odboru komunikace MO.

Jak se chovat při požáru, úniku nebezpečných látek či jiném ohrožení nebylo to jediné, o čem byla řeč. Studenti se také dozvěděli, proč je Česká republika členem NATO nebo kde všude aktuálně působí čeští vojáci v mezinárodních vojenských misích. „Místa, kde jsou naši vojáci nasazeni, mezi než patří hlavně Afghánistán, Mali či Pobaltí, děti znaly. Překvapením pro ně byla operace Atalanta, kde čeští vojáci pomáhají v boji proti somálským pirátům,“ doplnil Toman.

Hlavním smyslem projektu POKOS je podle kolegyně Petra Tomana Daniely Hölzelové seznámit děti s povinnostmi ve vztahu k obraně státu, se základními principy obrany naší země nebo s úlohou ozbrojených sil při řešení krizových situací.

i-ukazky-protichemickych-obleku-nasly-sve-dobrovolniky-foto-veronika-vorlova.jpg

Žákům a studentům byl také podrobně vysvětlen pojem branná povinnost. „Všichni občané ČR od plnoletosti do šedesáti let mají brannou povinnost, muži i ženy. Pokud by byl vyhlášen stav ohrožení státu nebo válečný stav a byli byste odvedeni, budete vykonávat vojenskou službu a plnit další povinnosti. Pokud byste nebyli ihned potřeba, čekali byste na svoji chvíli jako voják v záloze,“ vysvětlila studentům Daniela Hölzelová.

Představit jednotku, používané zbraně a techniku přijeli do obou obcí vojáci 72. mechanizovaného praporu Přáslavice. V rámci projektu žákům rovněž přiblížili první pomoc a ochranu proti zbraním hromadného ničení. „Snažíme se, aby žáci mohli nahlédnout do každodenního života našeho praporu a udělat si lepší představu o tom, co obnáší nasazení v zahraničních operacích. Ale také je alespoň trochu připravit na situace, s nimiž se mohou setkat v tom nejběžnějším životě. Tedy jak zastavit silné krvácení, ošetřit zlomeninu nebo jak používat protichemické prostředky a podobně,“ doplnil major Tomáš Suchý, zástupce velitele 72. mechanizovaného praporu.

Pro vojáky ze 7. mechanizované brigády ani Odbor komunikace Ministerstva obrany tímto letošní POKOS nekončí. Na konci listopadu se na jejich návštěvu mohou těšit žáci dvou škol Zlínského kraje.

Autor: redakce s přispěním kapitána L. Kabáta