Úvodní stránka > Aktuality > Pardubické sdružení Patriot seznamuje mládež s myšlenkami POKOS v praxi

Pardubické sdružení Patriot seznamuje mládež s myšlenkami POKOS v praxi

Akreditovaný lektor problematiky POKOS Ivan Gerhát ze Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany navštívil o předposledním květnovém víkendu branný tábor občanského sdružení Patriot v prostoru bývalé cihelny v Ostřešanech.

 

Sdružení Patriot uzavřelo s Krajským úřadem Pardubického kraje smlouvu o poskytování nouzového ubytování pro civilní obyvatelstvo kraje v případě krizové situace. Provedená outdoorová aktivita měla za cíl nacvičit výstavbu stanového tábora v terénu a využít jej po dobu víkendu k přednáškové činnosti pro členy sdružení. Několik členů sdružení Patriot je zároveň příslušníky aktivních záloh.

Členové sdružení připravili pro asi dvacítku dětí a dorostenců zajímavý program, kterému dominovaly praktická cvičení a hry zážitkového charakteru, vybudovanému stanovému táboru zase vévodila polní kuchyně se svou typickou vůní. Všechny činnosti probíhaly v typicky vojenském duchu - budíček, rozcvička, nástupy do zaměstnání a podobně. Profesionální pracovnice Českého červeného kříže Chrudim provedly výuku na téma první pomoc. Po výkladu teorie následovala praktická cvičení na resuscitačním trenažéru Karel, vybaveného pomůckou pro správný rytmus nepřímé srdeční masáže. Atraktivní byla rovněž simulace různých zranění, za kterou by se nemuseli stydět ani v Hollywoodu a následný nácvik jejich ošetření. Další zaměstnání se věnovala například tvorbě plastických stolů, nácviku překonávání vodních překážek a ovládání záchranářského člunu na vodní ploše, osobní maskování či airsoftová bitva. Ceny do některých soutěží zajistila Sekce obranné politiky Ministerstva obrany.

 

Do programu tábora přispěli také dva hosté - manažer projektu POKOS Ivan Gerhát a major Vildman ze Správy letiště Pardubice. Oba připravili pro děti zajímavé, ale velmi jednoduché přednášky, realizované v přátelském rodinném kruhu a zakončené diskusí. Ivan Gerhát hovořil zejména o odhodlání a cti bránit svoji zemi v případě vojenské krizové situace a o tom, že bezpečnost a prosperita jsou spojené nádoby. Major Vildman nastínil aktuální dění u Vzdušných sil Armády České republiky. Pro mnohé mladší účastníky bylo zajímavou výzvou jeho konstatování, že Armáda České republiky, a vzdušné síly speciálně, pociťuje zoufalý nedostatek technicky vzdělaných rekrutů.

 

Autor: redakce www.pokos.army.cz a Pavel Svoboda, Patriot

Fotogalerie

Nahoru