Úvodní stránka > Aktuality > Na branném dnu v Pardubicích soutěžili také učitelé

Na branném dnu v Pardubicích soutěžili také učitelé

Vojáci ze 14. pluku logistické podpory Pardubice a Správy letiště Pardubice připravili v areálu kasáren letiště Pardubice společně s odborem komunikace Ministerstva obrany dopoledne plné soutěží pro žáky základních škol. Akce s názvem „Pochod POKOS“ se ve čtvrtek 7. června 2018 zúčastnilo přes dvě stě padesát dětí ze tří pardubických základních škol.

Nejen děti, ale také jejich učitelé se po deváté hodině s vervou a nadšením pustili do plnění úkolů a soutěží s brannou tématikou. Organizátoři závodu si pro děti připravili devět stanovišť, kde plnily úkoly, závodily či zápolily ve vědomostní soutěži. Čekal je hod granátem i střelba ze vzduchové pistole, základy první pomoci, závod na překážkové dráze. Nejnáročnější byl podle většiny z nich závod s nasazenou plynovou maskou a ochranným protichemickým oblekem. Se zaujetím děti řešily také úkoly vědomostní soutěže. Nejlepším z nich byl Maxim Elbogen ze Základní školy Pardubice Polabiny 1, který hravě odpovídal i na ty nejtěžší otázky. „Jednou bych chtěl být vojákem a řídit tank. Můj strýc je také voják,“ vysvětluje svoje nadšení pro armádu Maxim. Jeho spolužák Radek Hosnedl pro změnu dodává: „Bylo to všechno moc super!“

Po ukončení soutěží byly připraveny ukázky současné techniky, používané Armádou České republiky. Děti si mohly prohlédnout a posadit se za volant Tatry T-810, Tatry T-815 i Land Roveru Defenderu. Zástupci Armádního sportovního centra DUKLA si pro děti připravili střelecký trenažér pro moderní pětiboj, ale také veslařský trenažér, na kterém mimo jiné trénuje i trojnásobný mistr světa a olympionik kapitán Ondřej Synek.

Mladé závodníky přišel pozdravit a podpořit v jejich sportovním nadšení velitel 14. pluku logistické podpory Pardubice plukovník Stanislav Hudeček spolu se svým zástupcem plukovníkem Karlem Zapletalem a také zástupce velitele Správy letiště Pardubice major Jaroslav Vildman.

„Jsem rád, že jsme mohli podpořit dnešní akci, podílet se na jejím zabezpečení a umožnit tak dětem, aby rozvíjely svoji fyzickou zdatnost. Doufám, že si z dnešního dne odnesli pár zajímavých poznatků a rozšířili si vědomosti v oblasti branné tématiky tak, aby byly v budoucnu připraveny na situace, se kterými se mohou setkat,“ hodnotí branný závod velitel 14. pluku logistické podpory Pardubice plukovník Stanislav Hudeček.

Cílem této akce, která je součástí vzdělávacího programu připravovaného v souladu s Koncepcí POKOS pro žáky základních škol Pardubického kraje byla nejen prezentace Armády České republiky na veřejnosti, ale zejména zabezpečení vzdělávání žáků základních škol v oblasti branné tématiky a rozšiřování jejich znalostí o principech obrany státu a povinnostech, které občanům České republiky ve vztahu k obraně státu vyplývají z právních předpisů.

Text a foto: Mgr. Helena Řebíčková a organizátoři branného dne.

Nahoru