Úvodní stránka > Aktuality > Letošní POKOS končil na základních školách ve Zlínském kraji

Letošní POKOS končil na základních školách ve Zlínském kraji

Posledním dnem, kdy se letos pracovníci odboru komunikace Ministerstva obrany vypravili do českých škol, byl 30. listopad. Společně s vojáky 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic přijeli s programem Příprava občanů k obraně státu (POKOS) na Základní školu Slušovice. Den předtím, ve středu 29. listopadu, navštívili Základní školu Mánesova v Otrokovicích.

 

Obě školy byly výborně připravené. Mnozí z učitelského sboru a většina z dětí dorazila oblečena v čemkoli, co bylo aspoň trochu vojenské nebo maskáčové. Někdo byl v módních růžových maskáčích, jiný vytáhl uniformu po pradědovi. Někdo měl část stejnokroje z druhé světové války, jiný možná i z té první světové. Objevil se i dokonalý současný maskovací převlek „hejkal“ nebo skutečná protichemická maska, byť už dávno nepoužitelná.

Poslední letošní POKOS byl trochu jiný než všechny předchozí. „Na naší škole jsme si s branným tématem pohráli a vyhlásili jsme projektový den pod názvem 2 dny POKOS,“ pochlubil se Jan Nahodil, učitel ze Základní školy Slušovice a autor nápadu.  „Znalosti získané z přednášek a ukázek vojáků děti prověří hned druhý den v branné soutěži – například na obvazišti, v chemické laboratoři, v terénu i ve znalostním testu. A to vše natáčejí naši dokumentaristé z devátého ročníku a nakonec zpracují video o tom, jak se ve Slušovicích připravujeme k obraně vlasti.“

Možná to předznamenává nový stupeň spolupráce organizátorů a škol, ve kterém bude v roce 2018 dobré pokračovat.

 

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Nahoru