Úvodní stránka > Aktuality > Co obnáší být vojenským pilotem, se dozvěděly děti v Kolíně a v Čáslavi

Co obnáší být vojenským pilotem, se dozvěděly děti v Kolíně a v Čáslavi

Do zdárně probíhajícího projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) se v letošním roce prémiově zapojila i 21. základna taktického letectva v Čáslavi, jejíž příslušníci spolu se zástupci Ministerstva obrany tento týden zavítali na základní školy v Kolíně a v Čáslavi.

Hned na úvod se ukázalo, že jen málokdo z přítomných žáků čáslavskou základnu ještě nikdy nenavštívil osobně v rámci exkurze, anebo dne otevřených dveří. I přesto, že většině žáků byla základna známá, neměli přítomní vojáci problém udržet si pozornost mladých posluchačů, když popisovali chod základny a některé z vojenských specializací, které na vojenském letišti slouží. Když mezi děti přišli dva příslušníci strážní roty 215. letky zabezpečení se zbraněmi, kterými je strážní rota vyzbrojena, zejména na klucích bylo vidět, že už se nemohou dočkat přestávky, kdy si budou moci výzbroj vyzkoušet osobně.

Poté, co před žáky předstoupil pilot letounu JAS-39 Gripen, soustředěný zájem bylo možno pozorovat nejen na tvářích všech žáků, ale i u přítomných pedagogů. „Co musím znát, abych se mohl stát pilotem gripenu?“ zazněl po chvilce od jednoho z žáků dotaz. „Měli byste se zaměřit hlavně na matematiku, fyziku, angličtinu a tělocvik,“ zněla odpověď. „Fyzička je pro pilota důležitá, třeba proto, že se při některých manévrech za letu musí vypořádat s přetížením až 9 g po dobu až třiceti vteřin,“ pokračoval pilot a svá slova o důležitosti fyzické kondice doložil videi z výcviku ve Švédsku, na kterých piloti gripenu podstupují testy na centrifuze a v bazénu nacvičují záchranu při přistání do vody. Další videa z letových akcí i ze zahraničních misí v Pobaltí a na Islandu výklad doplnila a ukázala, že profese pilota vojenské stíhačky je náročná i krásná zároveň.

Žáky však návštěva vojáků čáslavské posádky obohatila i po praktické stránce. Díky prezentaci vojenských zdravotníků si rozšířili své znalosti a dovednosti v poskytování první pomoci, zatímco díky přednášce z protichemické ochrany žáci získali povědomí o ochraně zdraví v případě průmyslových haváriích či o chování při evakuaci obyvatel.

Zvonění ohlašující konec dopoledního vyučování a odchod na oběd žáci obvykle vítají s velkou radostí. Tentokrát však na mnoha z nich bylo vidět, že konec programu přišel až příliš brzy a že by uvítali jeho další pokračování.

 

Autor: kpt. Rostislav Lukáš

Fotogalerie

Nahoru