Co je doma, se dá použít k ochraně, radili liberečtí chemici dětem

spolecna-fotka-nemohla-chybet_2.jpg
  • 14.11.2019
  • Daniela Hölzelová

Studenty a žáky v Ústeckém kraji tento týden navštívili zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany s projektem Příprava občanů k obraně státu. Společně s nimi dorazili na školu liberečtí chemici, kteří přivezli užitečné rady či zkušenosti ze zahraničních misí.

spolecna-fotka-nemohla-chybet_2.jpg
masaz-srdce-se-musi-provadet-kvalitne_2.jpg

Přes tři sta žáků a studentů v Ústeckém kraji nyní znají odpovědi na otázky, proč máme vojáky v zahraničních misích či proč jsme v NATO. Nezůstalo však jen u teoretických znalostí, ba naopak. Děti se naučily resuscitovat a přitom zpívat koledu Rolničky, díky ní vždy poznají správné tempo stlačení při masáži srdce.

Stranou nezůstaly ani velké znalosti chemiků z jejich oboru. „Nejdřív musí člověk chránit sebe, oči, dýchací cesty a samozřejmě zabezpečit utěsnění kolem oken a dveří,“ poradil nadrotmistr Fabián Měťo studentům Střední školy obchodu a služeb v Teplicích a žákům ZŠ Lipenec.

musado-zaci-ocenili-potleskem_2.jpg

Praktické rady nad zlato

Vojáci se snažili v rámci chemické přípravy předat dětem praktické rady, které jim mohou pomoci v běžném životě. Skoro v každém městě je totiž například zimní stadion či plavecký bazén, což znamená riziko úniku amoniaku nebo chloru, a proto jsou tyto rady důležité. Samozřejmě problém spojený s nebezpečnými látkami může nastat i v domácnostech.

„Člověk může využít k individuální ochraně věci, které máte běžně doma: lyžařské či potápěčské brýle, šátky nebo roušky přes pusu a nos nebo pomůže i pláštěnka,“ prozradil žákům a studentům četař Martin Přibyl.

Žákům pak vojáci, jako pomyslný bonbonek, předvedli ukázku bojového systému MUSADO. A ani tady nechyběly rady, například pro dívky, jak se chovat v případě přepadení.

Autor: Petr Toman, odbor komunikace MO