Úvodní stránka > Aktuality > Army den v pražském obchodním centru Atrium Flora navázal na svůj loňský úspěch

Army den v pražském obchodním centru Atrium Flora navázal na svůj loňský úspěch

Ve středu 26. dubna patřilo od 9:00 do 18:00 hodin pražské obchodní centrum Atrium Flora všem příznivcům Armády České republiky. Právě pro veřejnost zde byl připraven pestrý program, který spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým zahájil zástupce náčelníka Generálního štábu - inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián.

Hlavním organizátorem Army dne byla poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR plukovnice Lenka Šmerdová. Ta k úspěšné prezentaci pro širokou veřejnost uvedla: „Stejně jako vloni i letos, kdy jsme zareagovaly na zájem veřejnosti bohatším programem, se akce setkala s mimořádným zájmem veřejnosti a zcela určitě splnila svůj cíl. Tedy představit současnou armádu a Hradní stráž a také přilákat do řad vojáků ozbrojených sil další zájemce. Uvažujeme o tom, že se tato akce může do budoucna stát tradicí.“

Ministr obrany Martin Stropnický při zahájení programu podtrhl fakt, že podobné armádní akce na veřejnosti mají svůj smysl. Poděkoval všem, kteří se na akci podíleli a podtrhl fakt, že se do Prahy sjeli vojáci z útvarů a zařízení z celé České republiky.

„Vloni jsme netušili, do čeho jdeme. Letos jsme zjistili, že Flora je vhodné místo, kde lze i nepřízeň počasí svým způsobem řešit. Je zde celá řada atraktivních ukázek, které nemohu ani vyjmenovat. Ale je tady jedna, kterou chci zmínit, a tou je módní přehlídka, kterou dělají samotní vojáci. A mimochodem my jsme asi pátá armáda v Alianci z hlediska počtu žen v armádě. Teď budeme mít, věřím pevně, první generálku a tou je plukovnice Lenka Šmerdová, která to tady celé organizuje,“ řekl ministr Stropnický a dodal, že má radost z prostředí, kde se Army den koná, protože se přímo na místě mohou Pražané přesvědčit o tom, na co jdou peníze daňových poplatníků.

Nejvíce diváků přilákaly ukázky vojenské dovednosti

Veřejnosti se v Atriu Flora představili například specialisté Centra vojenské kynologie z Chotyně se psím veteránem z Afghánistánu Athosem a německými a belgickými ovčáky.

Atraktivitu ukázek podtrhly ty, které byly v režii vojáků z jindřichohradeckého lehkého motorizovaného praporu. Ti divákům předvedli boj zblízka. Své příznivce si získala i módní přehlídka výstroje či ukázky slaňování, které předvedli studenti vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy..

K osobité atmosféře dne zcela určitě přispěli i vojenští hudebníci z Prahy i Olomouce, kteří přilákali pozornost nejen těch návštěvníků, kteří se do obchodního centra vydali cíleně za vojáky, ale i těch, kteří sem přišli jen na nákupy.

Návštěvníky obchodního centra v závěru dne čekala autogramiáda sportovců Armádního sportovního centra Dukla. Mezi sportovci nechyběl halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák, mistryně světa ve snowboardingu Ester Ledecká, účastník letošního Dakaru motocyklista Lukáš Kvapil nebo paralympijský vítěz v cyklistice Jiří Ježek. Lidem se podepisovala i atletická legenda diskař Imrich Bugár.

Celodenní program, který nabídl v průřezu to nejzajímavější z Armády ČR a Hradní stráže, se setkal s obrovským zájmem a pozitivní reakcí veřejnosti. Organizátoři odhadli, že se na prezentační den na pražskou Flóru vydalo podívat i přes nepřízeň počasí až 35 tisíc lidí.

 

Autor: Miroslav Šindelář, OK SST MO

Nahoru