Úvodní stránka > Aktuality > Armáda se má v Českých Budějovicích více prezentovat. Dětský den by se měl zopakovat

Armáda se má v Českých Budějovicích více prezentovat. Dětský den by se měl zopakovat

Pod záštitou ministra obrany Martina Stropnického se v sobotu 27. června uskutečnil první Dětský den na Výstavišti v Českých Budějovicích, na kterém se prezentovala i Armáda České republiky.

V areálu Výstaviště, který je obvykle spojován jen s výstavou Země živitelka, bylo pro rodiče s dětmi připraveno něco jiného – soutěže s projektem Příprava občanů k obraně státu (POKOS), poznávání přírody se státním podnikem Vojenskými lesy a statky, veslařský a střelecký trenažér ASC Dukla Praha, vojenská bojová vozidla i záchranářský vrtulník W-3A Sokol.

A zájem veřejnosti byli i díky pěknému počasí obrovský. Podle organizátorů první ročník Dětského dne na Výstavišti v Českých Budějovicích navštívilo patnáct tisíc lidí.

 „Mám radost, když vidím, jak jsou lidé, kteří sem dnes přišli, spokojení a líbí se jim tu,“ uvedl náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, který Dětský den navštívil. Prohlédl si resortní prezentaci a dodal: „Myslím, že příští rok by se armáda měla této akce opět účastnit, mohla by vzniknout pěkná tradice. Mám vizi přidat sem stánek náboru, více a ještě zajímavější techniky a dynamických ukázek.“

Zopakovat tuto akci by chtěl také ředitel českobudějovického Krajského vojenského velitelství plukovník Alois Urban. Pokud se Dětský den stane plánovanou akcí, mohlo by být zastoupení armády mnohem bohatší. „Cítím radost, že veřejnost, a zejména děti, má o armádu zájem. Oceňuji, že je to vlastně spontánně vzniklá akce. Organizátoři vnímali, že v krajském městě chybí prezentace armády na veřejnosti,“ hodnotí plukovník Urban vysokou návštěvnost.

Lesní pedagogika a POKOS

Na malé i velké, kteří v sobotu na sluncem rozzářené Výstaviště dorazili, čekal například poznávací stánek lesní pedagogiky Vojenských lesů a statků, ve kterém mohly děti prokázat své znalosti přírody. V obležení byl také veslařský a střelecký trenažér, ale také pracoviště se vzdělávacím programem POKOS, se kterým se prezentoval odbor komunikace Ministerstva obrany. „Tak takový zájem o naše soutěže snad ještě nikdy nebyl. Útokem naše stanoviště brali všichni - děti, jejich rodiče či prarodiče i dospělí bez dětí. Všichni chtěli ukázat, co umí a vědí,“ s úsměvem řekla koordinátorka projektu Daniela Hölzelová.

Fotili si děti s vojenskou technikou

Z Jindřichova Hradce od 44. lehkého motorizovaného praporu přijela dvě vyzbrojená bojová vozidla – Iveco a Land Rover. Vojáci zájemcům představovali svoji výzbroj i výstroj, děti si mohly sednout za volant nebo prohlédnout vybavení vozů. Rodiče spořádaně stáli frontu, aby se jejich ratolesti navlékly do taktické vesty a helmy. Vystrojeného potomka si pak pyšně vyfotili mobilem.

Obdobně na tom byli i příslušníci 24. základny dopravního letectva, kteří přiletěli se záchranářských vrtulníkem Sokol W-3A. Lidé si natáčeli do svých mobilních zařízení nejen start a přistání vrtulníku, ale také svoje děti před či uvnitř stroje.

 

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Nahoru