Úvodní stránka > Aktuality > Armáda na příbramském koupališti předvedla techniku i přistání vrtulníku

Armáda na příbramském koupališti předvedla techniku i přistání vrtulníku

Nejbezpečnějším městem v republice byla v pátek 16. června Příbram. V areálu tamního koupaliště Nový rybník se totiž konal Den bezpečné Příbrami, v rámci kterého nechyběla přehlídka armádní, policejní, zdravotnické a hasičské techniky spojená s dynamickými ukázkami. Dopolední program byl určen pro základní a střední školy, odpoledne mohla přijít veřejnost.

 

Armádní záchranný vrtulník Mi-17, za ním samohybná houfnice Dana
Armádní záchranný vrtulník Mi-17, za ním samohybná houfnice Dana

Armáda se prezentovala prostřednictvím 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, který do Příbrami vyslal lehké obrněné vozidlo Dingo a protiletadlový raketový komplet RBS-70. Z nedalekých Jinců od 13. dělostřeleckého pluku dorazila samohybná kanónová houfnice Dana a vozidlo Iveco, jinečtí přivezli nejen svou výzbroj, ale připravili i ukázky boje zblízka. Ministerstvo obrany bylo zastoupeno stanovištěm POKOS (Příprava občanů k obraně státu). Děti i dospělí si mohli prohlédnout informační výstavu a zapojit se do různých soutěží.

Bezesporu největší pozornost, co se týče armády, na sebe upoutala 24. základna dopravního letectva z Prahy – Kbel. Už jenom přistání vrtulníku Mi-17 uprostřed louky se setkalo s velkými ovacemi. Vrtulník ještě několikrát vzlétl a opět přistál na různých místech koupaliště a předváděl záchranu a transport osob zavěšených na laně pod strojem. Perfektní byl také seskok vojenských parašutistů. Všichni poté bezpečně přistáli na písečné pláži.

Akce navazovala na loňské úspěšné oslavy osmistého založení města Příbram.

 

Autor: Eva Zítková, OK SST MO

Nahoru